2020 Gypsy Awards Throws Spotlight on Seattle Asian American Theatre Artists

2020 Gypsy Awards Nominations Cover Wide Spectrum of Groups and Artists2020 Gypsy Awards

The theatre critics of the Puget Sound have rolled out their nominations for the Gypsy Award, given out to excellence in theatre work by artists in the Puget Sound area.

Asian American works and Asian American arts were a HUGE part of the nominations, winning recognition for their artistic excellence. The long roll call includes:

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor in a bigger theater company:

  • Sunam Ellis – Uncle Vanya (The Seagull Project and ACTLab)
  • Monika Jolly – People of the Book (ACT Theatre)

Excellence in Performance of a Play as a Supporting Actor in a smaller theater company

  • Sunam Ellis – The Christians (Pony World Theatre
  • Kathy Hsieh – Washer/Dryer (Pratidhwani and SiS Productions
  • Abhijeet Rane – Language Rooms (Pony World Theatre)
  • Fune Tautala – Sheathed (Macha Theatre Works)

Excellence in Lighting Design for the smaller theaters:

  • Carolina Johnson – The Brothers Paranormal (Pork Filled Productions)

Excellence in Local Composing

  • Justin Huertas – The Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)

Excellence in Sound Design for a smaller theater

Troy Lund – The Brothers Paranormal (Pork Filled Productions)

Excellence in Performance in a Musical as a Lead Actor

  • Rachel Guyer-Mafune – Howls Moving Castle (Book-It Repertory Theatre)
  • Corinna Lapid Munter – The Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)

Excellence in Performance of a Musical as a Supporting Actor:

  • Arika Matoba – Urinetown (The 5th Avenue Theatre and ACT Theatre)

Excellence in Scenic Design for a smaller theater company;

  • Lex Marcos – Lungs (Really Really Theatre Group)
  • Burton Yuen – John (ArtsWest)
  • Parmida Ziaei – Sheathed (Macha Theatre Works)
  • Parmida Ziaei and Margaret Toomey – White (Theatre22)

Excellence in Local Playwrighting:

  • Justin Huertas – The Last World Octopus Wrestling Champion (ArtsWest)
  • Maggie Lee – Sheathed (Macha Theatre Works)

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor in a smaller theater company:

  • Sunam Ellis – Sheathed (Macha Theatre Works)
  • Christian Quinto – Office Hour (ArtsWest)

Excellence in Performance in a Play as a Lead Actor for a larger theater:

  • James Yi – Kim’s Convenience (Taproot Theatre)

Excellence in Costume Design for a smaller theater:

  • Parmida Ziaei and Taya Pyne – Peeling (Sound Theatre Company)

Excellence in Musical Direction of a production

  • R.J. Tancioco – Head Over Heels (ArtsWest)

Excellence in Choreography/Movement for a smaller theater:

  • Alyza DelPan-Monley (movement) and May Nguyen Lee (fight director) – Sheathed (Macha Theatre Works)
  • Alyza DelPan-Monley – Office Hour (ArtsWest)

Excellence in Performance as an Ensemble for a smaller theater company 

  • Salty – ReAct Theatre (Varinique Davis, Angela DiMarco, Annelih Hamilton, David S. Hogan, Lia Lee, Tony Magana Jr., Kenon Veno)
  • Sheathed – Macha Theatre Works (Ayo Tushinde, Sunam Ellis, Fune Tautala, Maile Wong, Natalie Berg, Isis King, Dylan Smith)
  • The Last World Octopus Wrestling Champion – ArtsWest (Rachel Guyer-Mafune, Corinna Lapid Munter, Christian Quinto, Tyler Rogers, Porscha Shaw)

Excellence in Production of a Musical:

  • The Last World Octopus Wrestling Champion – ArtsWest

Excellence in Direction of a Play in a smaller theater company:

  • Amy Poisson – Sheathed (Macha Theatre Works)

Excellence in Production of a Play in a smaller theatre company

  • Sheathed – Macha Theatre Works

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X